ZDENKA KLANICOVÁ


Zachytit příběh, atmosféru toho,

co je pod kůrou, pod kůží, mezi řádky

nebo je to cítit ve vzduchu.


To neznatelné lehoučké chvění v letním vánku.Zdeňka Klanicová / 24. 10. 1964 / Brno / Česká republika.

Ztvárňuje pocity a sdělení ve větru. Dojmy z okamžiku. Kloní se k impresionismu.

Malířka, sochařka a experimentátorka s energií a prostorem. Věnuje se tradičním technikám, jako je olejomalba, akryl, pastel či grafika. Vytváří také 3D plastiky z drátů, keramiky a pískovce. Za příznivého počasí staví venkovní instalace z přírodních materiálů - například sochy z větví, trávy a sena.

Nejprve se vyučila hrnčířkou u akademického sochaře Jiřího Kemra v Kunštátu na Moravě. Poté vystudovala technologii a dějiny umění na Střední škole uměleckořemeslné v Praze. Své vzdělání dovršila u profesora Vladimíra Preclíka v ateliéru sochařství na FaVU VUT v Brně.

Od 80. let aktivně vystavuje v galeriích po celé České republice. Její obrazy však najdete i v soukromých sbírkách v Rakousku, Německu a Japonsku. Účastnila se projektu Porta culturae a je členkou výtvarného spolu Žeň žen. Napomohla vzniku uměleckých center Skleněná louka, Zadní trakt a Spodní trakt. Spolu se scénografkou Kateřinou Bláhovou navrhuje scény v Divadle na provázku či HaDivadle.

Po celý svůj život se zajímá o přírodu - rostliny, zvířata a jejich energii. Tvoří ve svém brněnském ateliéru uprostřed zahrady. Na obrazech proto najdete majestátní zvířata s hypnotickým pohledem i přírodní scenérie a abstraktní motivy.

Obrazy Zdeňky Klanicové mají potenciál energetických zářičů, proto se využívají také k meditaci či harmonizaci prostoru.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky